Choď na obsah Choď na menu
 


Denník rozvedeného otca

 

Syndróm nezaujímavého chlapa

   Na každom kroku počujem o troskotajúcich vzťahoch. To snáď už ani nemôže byť pravda, ale zlý sen. Opúšťajú sa ľudia, ktorým ešte pred pár rokmi predpovedali veštice večnú lásku a ich okolie len žaslo a ticho závidelo, že aký milý pár.

   Po despotických tyranoch, ktorí svoje polovičky doviedli na pokraj zúfalstva, sa čoraz viac vyplavujú na povrch zvesti a mrchách v ženskej podobe, čo si doslova vytreli podlahu so svojimi milujúcimi chlapmi. Jav, ktorý by ešte pár desiatok dozadu považovali naši starí otcovia za absolútne sci-fi. Doba sa však zmenila a emancipované, dobre zarábajúce a neraz i krásne ženy si tvrdo idú za svojimi snami. O kariére, rodine a následne aj sexuálnej nezávislosti, pre ktorú neváhajú predchádzajúce dva elementy šťastia neraz rozbiť na kašu.

   Zostávam udivený, že nie som sám. Na jednej strane je to celkom príjemný pocit, ktorý okresáva predchádzajúce vlny zúfalstva, že ako mohol dopadnúť človek, čo sa päť rokov absolútne oddával pre blaho rodiny. Nehľadiac na svoj osobný život a hŕstku dovtedajších skutočných priateľov, snažil sa obmedziť prácu aj dlhoročné koníčky, ktoré pramenili zo srdca a nie z módnych trendov, čo sa rok čo rok obmieňajú podľa toho, ktorá celebrita sa nimi zaoberá. Na strane druhej som absolútne šokovaný, že presne rovnako dopadli aj iní muži, pre ktorých kolotoč začínal skoro ráno v škôlke, večer sa hnali z roboty domov, svoj vnútorný stres ešte vystupňovali v supermarkete, aby dokázali rýchlo aj efektívne nakúpiť a vystriedať svoje milované - no žiaľ tiež frustrované - žienky v domácnosti pri deťoch. A potom, čo svoj náročný deň zakončievali kŕmením, kúpaním a uspávaním detí, ktoré sa cez deň nudili a mali síl na rozdávanie, budili ich často pred polnocou v malých postieľkach kŕče v neprirodzene rozložených údoch. Následne  blúdili po prázdnych bytoch a s bolesťou v srdci zaháňali desivé myšlienky na zaneprázdnené manželky, čo sa po pracovných mítingoch ešte snažia poklebetiť s priateľkami.

   Ženy hľadajú oheň v srdci a tie, čo naoko túžia po spoľahlivých manželoch, si to iba nahovárajú, pretože nemajú skúsenosti. Príležitosť robí zlodeja aj v láske. Chlap s dieťaťom v náručí a vysávačom v druhej voľnej ruke, čo si oblečie zásteru, aby navaril a umyl riady aj po vás milé dámy, je IN tak maximálne v ženských časopisoch. V skutočnosti je to jeden odporný druh, ktorý sa vám skôr či neskôr zunuje. A po rokoch manželstva budete len s triaškou zazerať na spoločné fotky, čo lemujú zaprášené police v obývačke, lebo ten podliak nemá kedy za vás ani utrieť prach, keď kľačí na kolenách v detskej izbe a donekonečna upratuje hračky, alebo skladá stavebnicu so svojimi ratolesťami. Až napokon budete na jeho tvár pozerať s hnusom, ako by ste mali doma neduživého Alexeja Alexandroviča z Tolstého románu o Anne Kareninovej. Budete sa pýtať, kam sa podela vášeň a iskra, prečo sa láska vášho života o seba nestará a po konzultácii s rovnako zmýšľajúcimi kamarátkami vlastne zistíte, že ste sa stali obeťou dopredu premyslenej ľsti.

   Po pár pohárikoch v bare napokon dospejete k celkom racionálnej úvahe, že ste v práve a už nieto tej sily, čo by vám zabránila konečne odpovedať na desiatky šteklivých správ, ktoré vás zaplavujú cez sociálne siete. Smelo, len do toho! Veď ten chumaj si ani nič iné nezaslúži. A keď sa cez to na sklonku produktívneho života konečne prenesie, tak pochopí, že ste mu vlastne urobili službu.

 

O ženskom šťastí

   Evolúcia zmenila vzťahy medzi mužmi a ženami naruby. Po stáročiach nadvlády silnejšieho pohlavia dostali naše krajšie polovičky vytúženú slobodu. Čo na tom, že ju niekedy ešte stále nevedia  efektívne využívať.

   Tradičná patriarchálna spoločnosť mala niečo do seba. Historicky preverené práva a povinnosti medzi mužmi a ženami však narazili v modernej ére na kameň a rozbili všetko, v čo naši predkovia verili. Nežnejšie pohlavie prežíva boom, o akom sa britským sufražetkám ani len nesnívalo. Volebné právo bol iba prostý začiatok, moderné aplikácie dávajú dnešným ženám nový rozlet. Dokážu efektívne pracovať, riadiť úspešné spoločnosti a zarábať obrovské peniaze. A mnohé z nich sú popritom skvelé manželky, starostlivé matky i vášnivé milenky. Alebo sa tak aspoň snažia v spoločnosti podobne zmýšľajúcich kamarátok tváriť. Byť žiadaná je skrátka in a pekná fotka dokáže v kombinácii so sociálnymi sieťami doslova divy. Je úžasné, aké ste takto online všetky usmiate a šťastné. Ale ste takými aj vo svojom vnútri?

   Z vlastnej skúsenosti viem, že miera ženského šťastia nepriamo úmerne závisí od slastných pocitov, čo prežíva ženská suita, ktorou sa konkrétna osoba obklopuje. Keď bola moja čoskoro bývalá manželka na počiatku prekvitajúceho vzťahu, mala dokonca miestami až obavy prejavovať záchvaty radosti, aby nedajbože neublížila plejáde skormútených a mužmi oklamaných kamarátok, často navyše na pokraji ekonomického krachu. A tak fungovala s výčitkami svedomia voči komunite, ktorá jej v príhodnej chvíli dala pocítiť, že po dvoch pôrodoch sa už nedokáže patrične odviazať. Keď sa po rokoch prebudila z krásneho manželského sna a uvedomila si, že prehýrené noci sú oveľa lepšie ako tie prebdené, v životoch spriaznenej komunity nastal parádny zlom. Tie, čo opovrhovali deťmi, odhadzujú antikoncepciu do koša a odporkyne manželského zväzku stoja v radoch pred klenotníctvami, aby si kúpili čo najkrajší zásnubný prsteň. No čo už, aj v Biblii je vraj predsa napísané, že prví budú zaostávať a poslední budú prví.

   Akokoľvek, nedokážem sa stále zbaviť pocitu, že ženské šťastie je veľmi vrtkavá záležitosť a nezvykne sa príliš unaviť. Mnoho úspešných singles pri zaspávaní v obrovskej posteli často zvažuje, že by vymenili kariéru za pocit domova, ktorý zaručene dodá len kopa neumytých riadov a neporiadku, čo vyprodukujú deti. A príkladné matky zase v slabej chvíli snívajú o opálenom milencovi, čo vytrestá ich hriešne myšlienky. Faktom ale je, že na dvoch stoličkách sa sedieť nedá. A už vôbec nie s vibrátorom v rozkroku.

 

PF 2016

Vzťahy medzi mužmi a ženami dosiahli na prahu tretieho tisícročia nový rozmer. Tradičný pohľad na rodinu sa rúca ako domček z karát. A komu ešte nedošlo, že vyhynieme ako dinosaury, je nesmierne naivný.

   Manželka nedávno doniesla domov po dlhšom čase taký klasický ženský plátok. Šéfredaktorka s bezchybnou tvárou na vyretušovanej fotografii nabáda čitateľky, aby sa nebáli ísť za svojím šťastím. „Máš na to, byť milujúca, milovaná... Dobrí chlapci, zlí chlapci, proste takí aj takí.“ Pani novinárka s vycibreným perom určite trafila klinec po hlavičke a ulahodila širokému spektru frustrovaných žien. Zjavne podkutá minimálne dvoma dekádami vlastných avantúr a následných sklamaní ich nabáda, aby sa nebáli a nechali prísť lásku k sebe.

   Veru, nie je to tak dávno, čo nechala „prísť lásku k sebe“ aj moja polovička. Po dvoch cisárskych rezoch v priebehu štyroch rokov manželstva sa rozhodla, že si bude žiť opäť život podľa svojich predstáv, nikým a ničím neobmedzovaná. Že sa pokúsi žiť pre tento moment, tu a teraz. Že sa snáď konečne po prvý raz v živote dostane do formy, akú jej budú závidieť i mladšie kamarátky, ktoré jej doposiaľ závideli len usporiadané manželstvo s dvoma nádhernými anjelikmi. A možno trochu i mediálne známeho manžela, ktorého však poznajú len z rozprávania, lebo nad ich spoločnými aktivitami vždy ohŕňal nosom. Naopak, radšej posedával doma a so svojou typickou vytrvalosťou sa venoval prebaľovaniu, uspávaniu, kŕmeniu a kúpaniu svojich ratolestí, pre ktoré by aj dýchal, ak by bolo treba. A voľný čas venoval písaniu esemesiek svojej zákonitej, ako ju veľmi miluje a ako jej to neskutočne pristalo, keď zase večer odchádzala z domu.

   Na Nový rok vždy pozeráme s nádejou, že prelomí neúspech, ktorý nás sprevádza. Tí menej skromní očakávajú, že sa im bude dariť ešte viac, alebo zabodujú v oblastiach, ktoré doposiaľ neboli ich doménou. Priznám sa, po necelých šiestich rokoch manželstva už nerozumiem ženám. Už viem, že som ako partner zlyhal na celej čiare. Pri umývaní riadu a okien, kľačiac na kolenách a žmýkajúc handru nad mokrou podlahou, akosi som nepostrehol tú ich pravú podstatu života. Totiž byť šťastný tu a teraz. V honbe za solídnou budúcnosťou som do svojho prvého vážnejšieho zväzku so ženou vložil neúmerne veľa. Doplatil som sa absenciu skúseností a stal sa závislou premennou bez iskry.

   Milé ženy, manželky či staré dievky. Skutočne nezáleží na tom, aké ciele si rok čo rok pred seba staviate. Vždy sa nájde stĺpček, po prečítaní ktorého sa budete cítiť menejcenné. A ja si myslím, že moje i vaše šťastie možno s presnosťou odmerať len v budúcnosti po sčítaní viacerých rokov, podľa ktorých sme žili. Žime teda aj tento rok tak, aby sme sa za svoje rozhodnutia nemuseli hanbiť.